1️⃣ Jedno jest pewne, każdy z nas nosi w sobie przeszłość przez to, że dziedziczymy traumy od 4 do nawet 14 pokoleń.
Stąd nierzadko wojna w Ukrainie wywołuje w nas różne emocje, nie pozwala przejść obojętnie.
Zastanówmy się dlaczego. Zło jest banalne (H. Arendt), ale też ma swoje źródło, bo niezaopiekowane emocje wracają ze zdwojoną siłą.
2️⃣ Jako prawniczka od 12 lat pracuję praktycznie i naukowo z następstwami przemocy w konflikcie zbrojnym i czuję do tego powołanie. Zdaję sobie sprawę, że w moim przypadku wynika to być może z dziecięcej bezsilności babci i dziadka wobec wojny.
3️⃣ Wiola poruszyła istotną sprawę języka w narracji o konflikcie i jego następstwach. Od wielu lat w nauce prawa międzynarodowego postuluje się, by słowo ofiara (victim) zastąpić słowem ocalały/a/x (survivor) czy przetrwały/a/x. Nadaje to podmiotowość i sprawczość osobom, które wyjątkowo dotkliwie dotknął konflikt zbrojny. Czy czujecie różnicę?
Niemniej, o ofierze (victim) będziemy mówić w dalszym ciągu wobec osób, które w wyniku konfliktu zbrojnego utraciły życie.
4️⃣ W ramach przykładu dobrych praktyk w Bangladeszu i Kosowie mieliśmy do czynienia z przyznaniem statusu BOHATEREK WOJENNYCH (a nie cywilnych ofiar wojny) zgwałconym w konflikcie kobietom. Ten język umacnia, o ile oczywiście na miejscu są wszelkie mechanizmy rehabilitacyjne, jakie być powinny.
5️⃣ Gwałt wojenny na kobietach (i mężczyznach, i dzieciach) jest naszą rzeczywistością. Obrzydliwą, wyrachowaną, skierowaną na poniżenie i straumatyzowanie rzesz ludzi i następnych pokoleń.
Pamiętajmy proszę, że za tę zbrodnię wojenną, zbrodnię przeciwko ludzkości i nierzadko narzędzie ludobójstwa NIE OBWINIAMY OCALAŁYCH A SPRAWCÓW ‼️
#zbrodniewojenne #zbrodnieprzeciwkoludzkości #gwałtwojenny #wartimerape #war #wojna#wojnawukrainie#prawomiędzynarodowe #prawaczłowieka #konfliktzbrojny